Niedobór jodu w okresie ciąży - zaburzenia czynności tarczycy Zamość

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na jod wynosi 200 ug. Taka dawka pozwala na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczycy. Ilość jodu dostarczana wraz z pożywieniem pokrywa tylko 1/3 dobowego zapotrzebowania. Z tego powodu zwłaszcza u kobiet w ciąży i w okresie karmienia występuje znaczny niedobór jodu.  


Dlaczego zapotrzebowanie na jod jest większe w okresie ciąży?


U kobiet w ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na jod. Jest to wynikiem nasilenia podstawowej przemiany materii. Na niedobór jodu wpływa także wzrost stężenia estrogenów we krwi. Tarczyca płodu w 12 tygodniu ciąży uruchamia własną syntezę hormonów. Potrzebny do tego jod płód pobiera z zapasów matki. Dlatego poziom jodu powinien być utrzymywany na stałym poziomie. 


Konsekwencje niedoboru jodu w ciąży?


Jeśli niedobór jodu występuje w okresie ciąży, tarczyca nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Prowadzi to do powstania wola, któremu czasami towarzyszy utajniona niedoczynność tarczycy. W skrajnych sytuacjach może to prowadzić do poronienia. Niedobór jodu ma też wpływ na płód. W skutek niedoboru jodu dochodzi do przerostu tarczycy płodu i urodzenia dziecka z wolem wymagającym natychmiastowego leczenia. 


W przypadku niedoboru jodu trzykrotnie częściej dochodzi do poronień. Ponadto niedoczynność tarczycy związana z niedoborem jodu może powodować bezpłodność.