Grzybica pochwy - leczenie Zamość

Grzybica pochwy stanowi około 30% wszystkich infekcji narządów płciowych u kobiety. Zdecydowana większość kobiet przynajmniej raz w życiu zachoruje na grzybicę pochwy. Objawy grzybicy pochwy są jednym z głównych powodów wizyt u ginekologa. Od dłuższego czasu obserwuje się wzrost częstotliwości występowania grzybicy. Spowodowane to jest stylem życia współczesnej kobiety. 


Jakie są objawy grzybicy pochwy?


Podstawowe objawy grzybicy pochwy to świąd, pieczenie pochwy i sromu, upławy oraz bolesne oddawanie moczu. Zwykle objawy te są bardzo dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W badaniu ginekologicznym stwierdza się obrzęk i zaczerwienienie sromu i pochwy. Dodatkowo występuje biały nalot na skórze sromu oraz obfitą białą wydzielinę w pochwie. 


Jak leczyć grzybicę pochwy samodzielnie?


Grzybicy pochwy nie należy leczyć samodzielnie bez wizyty u ginekologa. Wbrew reklamom zastosowanie środków dostępnych bez recepty w aptece może nie doprowadzić do wyleczenia. Środki te wprawdzie złagodzą uciążliwe objawy, ale na ogół powracają jeszcze bardziej nasilone. W takim przypadku leczenie będzie znacznie utrudnione. 


Grzybica pochwy w ciąży - jak ją leczyć?


Ciąża to stan zwiększonego ryzyka wystąpienia grzybicy pochwy. Konsekwencje nieleczenia lub niewłaściwego leczenia mogą być groźne dla dziecka i przebiegu ciąży. Grzybica pochwy stanowi ryzyko infekcji dla noworodka. Choroba noworodka najczęściej ma charakter aftowego zapalenia jamy ustnej. Grzybica pochwy zwiększa ryzyko powikłań w ciąży np. zapalenia błon płodowych. 


Z tego powodu duże znaczenie ma jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia kobiety w ciąży. W czasie ciąży i karmienia nie stosuje się doustnych preparatów przeciwgrzybiczych. Leczenie kobiet ciężarnych odbywa się jedynie miejscowo w postaci preparatów dopochwowych. 


Grzybica pochwy - co z partnerem seksualnym?


Grzybica pochwy nie jest zaliczana do chorób przenoszonych drogą płciową. Leczenie partnera seksualnego należy leczyć tylko wtedy kiedy ma objawy zakażenia. Wyjątkiem od tej reguły są nawracające grzybice pochwy, kiedy zaleca się leczenie partnera pacjentki nawet jeśli nie zgłasza objawów.