Co to jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa to źródło komórek macierzystych wykorzystywanych w czasie leczenia wielu ciężkich chorób. Podobne właściwości mają komórki zawarte w szpiku kostnym. Krew pępowinowa ma jednak tą zaletę, że można ją pobrać, zdeponować w banku krwi i zabezpieczyć się na przyszłość. Pobranie krwi pępowinowej odbywa się w czasie porodu i następuje po odpępnianiu. Jest to zabieg bezbolesny dla matki oraz dziecka. 

 

Pierwszym przypadkiem udanego przeszczepu krwi pępowinowej dokonano w 1988 roku we Francji u chłopca, który cierpiał na wrodzoną niedokrwistość. Dawcą komórek była młodsza siostra pacjenta, który do dnia dzisiejszego cieszy się dobrym zdrowiem. Do 2018 roku wykonano już 45 000 przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej. 

 

Krew pępowinowa może zostać wykorzystana w leczeniu min. chorób onkologicznych, hematologicznych i autoimmunologicznych. Trzeba jednak podkreślić, że zabezpieczenie krwi nie gwarantuje wyleczenia tylko jest szansą na leczenie. 

 

Czym jest bankowanie rodzinne i publiczne?

 

Bankowanie rodzinne to dobrowolna i płatna usługa medyczna, na którą rodzice mogą zdecydować się przed porodem. Usługa polega na pobraniu krwi i zabezpieczenia jej na przyszłość w razie konieczności leczenia własnej rodziny. Zamrożona krew pępowinowa to nic innego jak lek, który może być wykorzystany w przyszłości. Inną opcją, którą mają rodzice podczas porodu to oddanie krwi do banku publicznego. Krew taka może w przyszłości uratować komuś życie. Usługa jest bezpłatna, ale rodzice zrzekają się praw do tej krwi pępowinowej. Ostatecznie krew pępowinowa może zostać zutylizowana tak jak się dzieje najczęściej. 

 

Jaki jest koszt pobrania krwi pępowinowej i jej przechowywania ?

 

Koszt pobrania krwi pępowinowej w celu bankowania rodzinnego to około 600-700 PLN opłaty wstępnej, około 1500 PLN płatnych po porodzie oraz koszt przechowywania krwi w wysokości 500 PLN/rocznie. Więcej informacji o krwi pępowinowej oraz sposobie jej pobrania można uzyskać w naszym gabinecie.