Rak szyjki macicy - profilaktyka Zamość

Na świecie rak szyjki macicy stanowi drugą pod względem częstości przyczyną zgonów w grupie pomiędzy 15 a 45 rokiem życia. Rak szyjki macicy może atakować bardzo wcześnie. Często ofiarą raka szyjki padają kobiety w najaktywniejszym okresie swojego życia - wychowujące dzieci oraz aktywne zawodowo. W Polsce około 4000 kobiet rocznie zapada na raka szyjki macicy. Umiera blisko połowa z nich. 


Jaka jest przyczyna raka szyjki macicy?


Dzięki odkryciu przyczyny raka szyjki macicy wiadomo dziś, że nie jest to choroba dziedziczna. Podstawową przyczyną i koniecznym czynnikiem rozwoju choroby są rakotwórcze typy wirusa HPV. Oznacza to, że bez HPV rak szyjki macicy nie ma możliwości rozwoju. Szacuje się, że około 80% kobiet przynajmniej raz w życiu jest zakażonych wirusem HPV. Do zakażenia wirusem w większości przypadków dochodzi w wieku 20-30 lat. Z czasem organizm kobiety radzi sobie słabiej z eliminacją zakażenia w naturalny sposób. Choroba rozwija się latami, a kobieta nie odczuwa żadnych oznak.


Profilaktyka raka szyjki macicy


Podstawowym sposobem profilaktyki raka szyjki macicy jest szczepienie ochronne. Szczepienie zapewnia 100% ochronę przed zmianami przedrakowymi, powodowanymi przez najbardziej rakotwórcze typy wirusa HPV 16 i 18. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca powszechne szczepienie dziewczynek w wieku 11-12 lat. Specjaliści profilaktyki raka szyjki macicy zalecają wykonanie tego szczepienia pomiędzy 11 i 18 rokiem życia. Najlepszy efekt szczepienia wystąpi bowiem zanim dojdzie do pierwszego kontaktu z wirusem HPV. 


Optymalną formą profilaktyki raka szyjki macicy jest połączenie szczepień z regularnie wykonywaną cytologią. Cytologia pozwala wykryć istniejące już zmiany i podjąć leczenie wczesnych stadiów choroby.


Dodatkowo w naszym gabinecie pacjentki mają możliwość wykonania badania na obecność wirusów HPV oraz ocenę biomarkerów p16/Ki67.