Antykoncepcja hormonalna i "po" 

Antykoncepcja hormonalna najczęściej spotykana jest w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które różnią się od siebie składem i sposobem działania. Skutecznie dobrana antykoncepcja hormonalna nie tylko chroni przed zajściem w niechcianą ciążę, ale też przeciwdziała problemom ze zdrowiem. Pomaga w przypadku m.in. bolesnych miesiączek oraz zbyt obfitego krwawienia.

 

Należy jednak pamiętać, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej to ingerencja w organizm kobiety. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej antykoncepcji nie tylko ze względu na potrzeby kobiety, ale także w oparciu o jej wiek i stan zdrowia

Tabletki antykoncepcyjne - antykoncepcja Zamość

Antykoncepcja awaryjna - czym jest tabletka po?

 

Tabletka "po" jest jedną z form antykoncepcji. Stosuje się ją w przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy inna forma antykoncepcji zawiodła. W przypadku tabletki "po" liczy się czas.

 

Na rynku dostępne są dwie pigułki "po", które różnią się sposobem i czasem działania. W przypadku tej formy antykoncepcji duże znaczenie ma czas. Najpózniej tabletkę po można przyjąć w ciągu 120h (5 dni) od odbytego stosunku. 

 

Antykoncepcja awaryjna dzień po powinna być stosowana w wyjątkowych okolicznościach i tylko pod kontrolą lekarza ginekologa. 

 

Kolejną formą antykoncepcji jest zastosowanie wkładki domacicznej. Więcej o wkładkach przeczytasz w osobnym artykule.