Endokrynolog Waldemar Dziki Zamość

Endokrynolog z Zamościa - Waldemar Dziki

Endokrynolog Waldemar Dziki jest lekarzem, którego specjalnością jest diagnozowanie i leczenie chorób endokrynologicznych mogących mieć wpływ na planowanie oraz przebieg ciąży.


Na co dzień w ramach swojej praktyki spotyka się z problemami insulinoopornści, zespołem policystycznych jajników oraz chorobami tarczycy. 


Poniżej znajduje się wyliczenie większości schorzeń, które możesz leczyć w naszym gabinecie.


Pcos - zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, które może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie różnych obszarów organizmu kobiety. Pcos może być odpowiedzialne za niepłodność, otyłość, trądzik, łysienie oraz wiele innych.

Choroby tarczycy i Hasimoto

Podstawowym problemem endokrynologicznym są zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Najbardziej powszechne dysfunkcje tego organu to nadczynność i niedoczynność, zapalenie tarczycy oraz powstawanie guzków.

Hiperpolaktynemia

Hiperpolaktynemia to przekraczający normę poziom hormonu prolaktyny we krwi. Dotyka przeważnie kobiety i może powodować zaburzenia miesiączkowania czy też problemy z zajściem w ciążę. 

 

Podstawową przyczyną hiperprolaktynemi są zażywane leki działające na układ nerwowy. Za hiperolaktynemię odpowiedzialne mogą być także nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca lub nadnercza.

Hirsutyzm - leczenie nadmiernego owłosienia

Hirsutyzm polega na występowaniu nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach typowych dla mężczyzn np. na brodzie czy klatce piersiowej. Występowanie nadmiernego owłosienia nie stanowi zagrożenia dla życia kobiety, ale może obniżać jego jakość i być przyczyną problemów w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Zaburzenia menstruacji

Zaburzenia menstruacji mogą występować w postaci braku miesiączki, skąpej miesiączki lub nadmiernego krwawienia. Prawidłowy cykl trwa od 26 do 32 dnia, a odstępy pomiędzy kolejnymi cyklami są stałe. Różnice w długości trwania poszczególnych cykli nieprzekraczające 4 dni uznawane są za normalne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest to grupa nieprzyjemnych objawów psychicznych i fizycznych, pojawiających się przed miesiączką. Spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi związanymi z cyklem płciowym kobiety.

 

Wraz z niedoborem progesteronu w drugiej połowie cyklu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo PMS może być wywoływany nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej oraz podwyższonym poziomem wytwarzanej przez nią prolaktyny.

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza skierowana jest do kobiet w okresie okołomenopauzalnym i po menopazualnym. Jej celem jest podniesienie komfortu życia kobiety, która cierpi z powodu obniżonego poziomu hormonów krążących we krwi.

 

Z biegiem czasu jajniki wydzielają mniejszą ilość estrogenów, a kobieta wchodzi w okres menopauzy. Leczenie hormonalną terapią zastępczą polega na podawaniu leków zawierających estrogeny, progesteron i progestageny. 

Leczenie endometriozy

Endometrioza to ciągle słabo rozpoznana choroba. Dotyka głownie kobiety w wieku rozrodczym. Szacuje się, że choruje na nią nawet 15% populacji kobiet.

 

Endometrioza to sytuacja, w której błona śluzowa macicy znajduje się poza jej wnętrzem. Powoduje to powstanie dolegliwości bólowych i może być przyczyną niepłodności.